TR
ENİstanbul'da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hakan Kaya, müziğe bağlama ile 11 yaşında adım attı. Erken yaşta çok kültürlü Anadolu Halk Müziği geleneğinin kalbinde bulunan ritimlerle tanıştı.

İlk ritim ve perküsyon eğitimini İzzet Kızıl ve Şenol Cümbüşlü’den aldı. 16 yaşında Varanasi Hindistan’da Hint ritimleri üzerine Ran Kumar Mishra’dan Tabla eğitimi aldı. Hindistan’daki eğitimin müzikal ve ruhsal etkisi altında farklı kültürlerin müzik bakışını ve tekniklerini incelediği ve birbirini tamamlayan Hint ve Türk kültürlerinin sentezini yapabildiği eşsiz bir fırsatla karşılaşmış oldu.

İstanbul’a döndüğünde Aynur Doğan, Cavit Murtezaoğlu, Adile Yadırgı, Cem Yıldız, Orient Expressions, İnsanlar, Yolda, Native Project, Kam Band ve Nev ile çalışmalarına devam etti.

United Colors of Benetton’ın FABRICA sanat okulu tarafından “Credo” projesi için Türkiye temsilcisi olarak 2005-2006 yılları arasında İtalya’ya davet edildi.Şef Andrea Molino yönetiminde Treviso’da hayata geçen, farklı disiplinlerin bir araya geldiği Credo projesinde David Moss dahil pek çok başarılı sanatçı ile çalıştı. Bu proje kapsamında Türkiye ayağında Aya İrini’de sahne aldılar.

Hakan Kaya uzun yıllardır farklı kültürleri sentezlediği müziğini gerek İstanbul’da gerek Avrupa’da verdiği workshoplarla ve dünyanın farklı coğrafyalarında verdiği konserlerinde tanıtmaya ve icra etmeye devam etmektedir. Geleneksel Türk Müziği ekseninde Türk tekniğinin ve ritimlerinin uzmanı olarak uzun senelerdir dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerine İstanbul Galata’daki Ritim Atölyesinde eğitim vermektedir.

Darbuka eğitmeni olarak Türk Ritim Çalım Tekniğini anlatan DVD’yi hazırlayan ilk Türk perküsyonisttir. Bir çok dildeki bilgi birikiminin de yardımıyla darbukada bu tekniğin yayılmasına büyük katkılar sağlamıştır.